Góra Śląska - Wieża Głogowska

     XV wieczna, 6-kondygnacyjna Wieża Głogowska zbudowana przy Bramie Głogowskiej (Glogauer Tor) stanowiła część umocnień miejskich i pełniła funkcję obronną.

     Podstawę wieży stanowi 1,5 metrowy mur z głazów narzutowych. Na drugiej i trzeciej kondygnacji znajduje się ornament ułożony z glazurowanych główek. Natomiast na szóstej kondygnacji znajduje się zegar zamontowany w 1765 roku. Wieża posiada także liczne okienka strzelnicze świadczące o jej obronnym charakterze. Pod wieżą znajduje się wykute przejście, którym poprowadzono chodnik.

     Wieża Głogowska zwana dawniej również wieżą kawek (ze względu na gnieżdżące się tam niegdyś kawki) była miejscem okolicznościowych wystaw. Do połowy XVIII wieku strażnik miejski wybijał godziny uderzając młotkiem w dzwonek. W okresie lat 90-tych XX wieku i na początku XXI wieku była miejscem, w którym z okazji różnych uroczystości odgrywano hejnał Góry. W chwili obecnej ze względu na stan schodów jest niedostępna dla zwiedzających. Obok wieży biegnie mur obronny prowadzący do oddalonego o kilkadziesiąt metrów więzienia, zwanego przez niektórych zamkiem.

zdjęć: 8
<<< poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8   - następne >>>Góra - Rynek i kościół ewangelicki św. Trójcy - Kościół ewangelicki św. Trójcy w Rynku (plac Bolesława Chrobrego). W dali po lewej stronie widoczna Wieża Głogowska. Lata 1920-1930

Góra - Rynek i kościół ewangelicki św. Trójcy
Kościół ewangelicki św. Trójcy w Rynku (plac Bolesława Chrobrego). W dali po lewej stronie widoczna Wieża Głogowska. Lata 1920-1930Góra Śląska - Wieża Głogowska
stat4u